Sosabowski bohaterem wieczoru

 

W  sobotę 13 grudnia w Domu Kultury "Lech" na osiedlu Blachownia odbyło się spotkanie pod tytułem "Popołudnie z historią". Tematem prelekcji prowadzonej przez prezesa stowarzyszenia Waldemara Ociepskiego były operacje powietrzno-desantowe II wojny światowej.

 

Niemal trzygodzinne spotkanie pasjonatów historii to pierwszy tego typu projekt zorganizowany przy współpracy Stowarzyszenia Blechhammer-1944 i Miejskiego Ośrodka Kultury.  Wydaje  się, że jak na pierwszy raz to impreza była udana, uczestniczyło w niej około 40 osób. Przekrój wiekowy zainteresowanych prelekcją był ogromny, najmłodszy uczestnik nie ukończył jeszcze 10 lat, najstarszy pamięta czasy II wojny światowej.
Rok 2014 to rok Żołnierzy Tułaczy, w całym kraju odbyło się wiele imprez związanych z tym wydarzeniem, my także postawiliśmy przybliżyć zainteresowanym historię polskich żołnierzy na obczyźnie. Tym sposobem w programie imprezy znalazły się obszerne fragmenty filmu "O jeden most za daleko" w których mogliśmy podziwiać między innymi desant polskich spadochroniarzy pod dowództwem generała brygady Stanisława Sosabowskiego. Była także prezentacja zdjęć z Arnhem i fortu Eben Emael, wykonanych przez członków stowarzyszenia. Zwieńczeniem "Popołudnia z historią" było zwiedzanie muzeum, mieszczącego się w podziemiach DK "Lech". Tam też odbyła się dyskusja na tematy związane z drugowojenną historią naszego miasta.« Wróć