Noc Muzeów w schronie

13 maja 2023 miała miejsce kolejna edycja Nocy Muzeów. W tym dniu Muzeum Blechhammer-1944 również otwarło swe podwoje przed zwiedzającymi.

Wykład Janusza Wróbla pt. IG Farben Auschwitz. Obrona przeciwlotnicza i amerykańskie naloty w 1944 r.

10 grudnia 2022 w schronie przeciwlotniczym przy ul. Zwycięstwa gościliśmy Janusza Wróbla, który wygłosił wykład na temat nalotów USAAF na zakłady Buna-Werke w Oświęcimiu. 

Wizyta Koła Przewodników Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

9 kwietnia 2022 odwiedziła nas liczna grupa prawdziwych pasjonatów historii i turystyki z Koła Pilotów i Przewodników Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. 

Projekcja filmu pt. Ostatni Lot

Remont schronu przeciwlotniczego przeprowadzony w ramach projektu "Strefa Historii i Inspiracji" umożliwia nam organizowanie pokazów multimedialnych dla mieszkańców miasta i osób je odwiedzających. 30 marca 2022 roku odbyła się w nim projekcja filmu pt. "Ostatni lot".

Bitwa o Benzynę na Zdjęciach

Ofensywa bombowa USAAF na zakłady  w Kędzierzynie, Blachowni i Zdzieszowicach przyczyniła się w znacznym stopniu do ograniczenia dostaw materiałów pędnych dla machiny wojennej III Rzeszy. O jej przebiegu opowiedział Prezes Stowarzyszenia p. Waldemar Ociepski, który zaprezentował także zdjęcia archiwalne obrazujące zmagania militarne podczas tej ofensywy.

Koncert Muzyki Żydowskiej

Ciepły, letni wieczór, park i muzyka żydowska. Takie połączenie gwarantuje ciekawie spędzony czas. Tak też było 16 sierpnia 2021 na Skwerze Bartoszewskiego w Koźlu, gdzie licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać zydowskich melodii w wykonaniu duetu DuoNIHZ z Holandii.

Noc Muzeów w Schronie

15 maja 2021  Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer-1944 w Kędzierzynie-Koźlu (w organizacji) znów otworzyło swoje podwoje dla nocnego zwiedzania. W tym dniu zorganizowaliśmy bowiem kolejną edycję Nocy Muzeów.

Spotkania z historią online

Pandemia uniemożliwia nam otwarcie muzeum dla publiczności, dlatego we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury rozpoczynamy nowy cykl historycznych spotkań pod nazwą "Blechhammer 1944".

Wycieczka rowerowa szlakiem Śląskiej Bitwy o Paliwo

 Nasze poprzednie wycieczki rowerowe cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego 7 lipca 2020 zorganizowaliśmy kolejną tego typu imprezę. 

Spotkanie z Albertem Willnerem

20 stycznia 2020 mieliśmy okazję zorganizować spotkanie z Albertem Willnerem i jego przyjaciółmi. Ojciec Alberta - Eddie Helmut Willner był więźniem obozu Blechhammer, szedł w marszu śmierci do Gross Rosen, trafił później do Buchenwaldu i do obozu Langenstein. 

Koncert Duo NIHZ pt. Niegasnący Płomień - pieśni czasu Holokaustu

13 listopada 2019 w schronie-muzeum w Blachowni odbył się koncert holenderskiego duetu Duo NIHZ zatytułowany "Niegasnący Płomień - pieśni czasu Holokaustu". Duet w składzie Sanna van Elst i Booby Rootveld zabrali publiczność w świat wspomnień o zamordowanym narodzie. 

Spotkanie z historią dla dzieci

Nie wszystkie dzieci mają możliwość wyjazdu na wakacje dlatego w lipcu 2019 roku zorganizowaliśmy spotkanie dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta - dzieci uczestniczących w półkoloniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.


Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Słoneczna sobota 11 maja 2019 roku na osiedlu Blachownia odbyło się wydarzenie, które zgromadziło liczne grono miłośników lokalnej historii i nie tylko.
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich miało miejsce oficjalne otwarcie schronu przeciwlotniczego przy ul. Zwycięstwa oraz inauguracja działalności Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo "Blechhhammer-1944" w Kędzierzynie-Koźlu (w organizacji).

Prelekcja pt. "Śląska Bitwa o Benzynę 1939-1945"


29 marca 2019  w schronie przeciwlotniczym przy ul. Zwycięstwa w Kędzierzynie-Koźlu mieszkańcy miasta mieli okazję wysłuchać prelekcji p. Edwarda Haducha pt. "Śląska Bitwa o Benzynę 1939-1945". Warsztaty modelarstwa lotniczego

Stowarzyszenie „Blechhammer - 1944” serdecznie zaprasza na warsztaty modelarstwa lotniczego, które odbędą się 13 grudnia 2018 o godz. 17 w siedzibie naszego muzeum przy ul. Wyzwolenia 7 w Kędzierzynie-Koźlu.
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami oraz młodzież.

Strefa Historii i Inspiracji - fotorelacja z wycieczki rowerowej szlakiem Śląskiej Bitwy o Paliwo

W ubiegłą sobotę, mimo pewnych obaw, pogoda dopisała. Dzięki temu mogła się odbyć kolejna edycja wycieczki rowerowej po pozostałościach II wojny światowej wokół naszego miasta.

Strefa Historii i Inspiracji - wycieczka rowerowa szlakiem Śląskiej Bitwy o Paliwo

 
Zapraszamy serdecznie na kolejną edycję naszej wycieczki rowerowej z przewodnikami po pozostałościach drugowojennej historii naszego miasta. Będziemy zwiedzać naziemne i podziemne schrony i szczeliny przeciwlotnicze, pozostałości po obozach jenieckich oraz ciężkiej pracy przymusowej, stanowiska obrony przeciwlotniczej i inne tajemnicze obiekty. Będzie można posłuchać historii wydarzeń, które działy się w naszym mieście w czasie II wojny światowej.
Warto zabrać ze sobą latarki.

Strefa Historii i Inspiracji - wykład p.t."Niemiecka obrona przeciwlotnicza na Śląsku w czasie II wojny światowej"

Stowarzyszenie „Blechhammer – 1944” zaprasza wszystkich mieszkańców na  wykład pana Tomasza Zamysłowskiego pt."Niemiecka obrona przeciwlotnicza na Śląsku w czasie II wojny światowej", który odbędzie się 26 kwietnia 2018 o godz. 17.30 w Domu Kultury „Lech” na osiedlu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu

Strefa Historii i Inspiracji - relacja z wizyty młodzieży ze świetlicy środowiskowej

27 marca 2018 odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań z historią prowadzonych w ramach projektu Strefa Historii i Inspiracji. Tym razem odwiedziła nas młodzież ze świetlicy środowiskowej "BRZDĄC" wraz z opiekunami.

Strefa Historii i Inspiracji - Spotkanie młodzieży z historią

Stowarzyszenie "Blechhammer - 1944" zaprasza młodzież na wydarzenie w którym będą mogli poznać fakty historyczne z dziejów naszego miasta. Wydarzenie jest częścią projektu "Strefa Historii i Inspiracji - miejsce interaktywnego spotkania mieszkańców Kędzierzyna-Koźla"

Projekt Strefa Historii i Inspiracji - relacja z drugiej edycji Spotkań z Historią

26 stycznia 2018r. odbyła się kolejna impreza z cyklu "Spotkanie z Historią". Na wydarzenie zaprosiliśmy podopiecznych i pensjonariuszy Dziennych Domów Pobytu oraz Domów Pomocy Społecznej z całego  Kędzierzyna - Koźla.

Strefa Historii i Inspiracji - druga część cyklu "Spotkanie z Historią"

Stowarzyszenie „Blechhammer – 1944” zaprasza wszystkich mieszkańców na drugie wydarzenie z cyklu „Spotkanie z Historią Kędzierzyna-Koźla", które odbędzie się 26 stycznia 2018 o godz. 14 w Domu Kultury „Lech” na osiedlu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu.

W programie imprezy zaplanowane są wykłady o historii Kędzierzyna-Koźla oraz zwiedzanie Izby Pamięci prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie.


Projekt Strefa Historii i Inspiracji - Lokalny Hyde Park

9 grudnia 2017 w godzinach 15-17 odbyło się w Domu Kultury "Lech" spotkanie pod nazwą Lokalny Hyde Park. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Strefa Historii i Inspiracji - utworzenie miejsca spotkań mieszkańców w Kędzierzynie-Koźlu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Projekt Strefa Historii i Inspiracji - relacja ze Spotkania z Historią

25 listopada 2017 w DK Lech odbyło się "Spotkanie z Historią Kędzierzyna-Koźla" zorganizowane w ramach projektu Strefa Historii i Inspracji - utworzenie interaktywnego miejsca spotkań mieszkańców w Kędzierzynie-Koźlu. 

Projekt Strefa Historii i Inspiracji - Spotkanie z Historią Kędzierzyna-Koźla

Stowarzyszenie „Blechhammer – 1944” zaprasza wszystkich mieszkańców na „Spotkanie z Historią Kędzierzyna-Koźla, które odbędzie się 25 listopada 2017 o godz. 16 w Domu Kultury „Lech” na osiedlu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu

W programie imprezy zaplanowane są wykłady o historii Kędzierzyna-Koźla oraz zwiedzanie Izby Pamięci prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie.Strefa Historii i Inspiracji - wycieczka rowerowa szlakiem Śląskiej Bitwy o Paliwo


30 września odbyła się wycieczka rowerowa szlakiem „Śląskiej bitwy o paliwo” zorganizowana przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu „Strefa Historii i Inspiracji – utworzenie interaktywnego miejsca spotkań mieszkańców Kędzierzyna-Koźla”.
Zwiedzaliśmy naziemne i podziemne schrony i szczeliny przeciwlotnicze, pzostałości po obozach jenieckich oraz ciężkiej pracy przymusowej, stanowiska obrony przeciwlotniczej oraz  inne obiekty. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania historii dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w naszym mieście w czasie II wojny światowej.

W wycieczce uczestniczyły 24 osoby w przedziale wiekowym od 6 do 60 lat.

Cała trasa mierzyła 30 kilometrów, rozpoczynając się w Blachowni przed Domem Kultury „Lech” i prowadząc poprzez osiedla Sławięcice oraz Azoty, by zakończyć się ponownie w Blachowni. Wśród uczestników wycieczki były osoby z osiedli: Blachownia, Lenartowice, Koźle Port, Osiedle Piastów, Koźle, Śródmieście, Osiedla Zachód oraz goście z Opola, Gliwic oraz Bytomia.
Wycieczka stanowiła część projektu "Strefa Historii i Inspiracji - utworzenie interaktywnego miejsca spotkań mieszkańców w Kędzierzynie-Koźlu" wybranego do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020