„Blechhammer – Lamsdorf. Wspólna historia” – „Łambinowickie Spotkania Muzealne”

 

W środę (15 czerwca) o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum w Łambinowicach odbyło się spotkanie z cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Członkowie Stowarzyszenia byli głównymi prelegentami podczas spotkania zatytułowanego „Blechhammer – Lamsdorf. Wspólna historia”
Waldemar Ociepski – inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia – wyjaśnił, że organizacja powstała z myślą o upamiętnieniu miejsca, w którym w czasie wojny przetrzymywano wiele tysięcy jeńców, więźniów i robotników przymusowych z całego świata, a które jednocześnie było jednym z ważnych centrów przemysłowych III Rzeszy.
Edward Haduch przedstawił działalność 15 Armii Powietrznej USAAF, której głównym zadaniem było m.in. bombardowanie zakładów produkujących benzynę syntetyczną w okolicach Kędzierzyna-Koźla.
Marcin Kopytko z kolei przybliżył sylwetki niektórych pilotów biorących udział w nalotach oraz jeńców wojennych, głównie Brytyjczyków, z oddziałów roboczych Stalagu VIII B (344) Lamsdorf, ulokowanych w pobliżu kędzierzyńsko-kozielskich zakładach rafineryjnych.

W czasie spotkania członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali najciekawsze obiekty wojennej kolekcji, m.in. części mundurów, odznaki, fotografie czy inne pamiątki czy inne pamiątki należące do lotników alianckich i byłych jeńców. Na co dzień obejrzeć je można w Izbie Pamięci, którą Stowarzyszenie prowadzi.« Wróć